Develi Belediyesi
Bizi sosyal medyada takip edin
AnasayfaSite Haritasıİletişim
Aşık Seyrani
Develi'de şu anda hava sıcaklığı
Duyurular
Sol Menü Alt
HAZIRAN 2018
Başkan Cabbar'a Develi'nin İlk Gazetesi Hediye Edildi
27 Kasım 2014
1117 kez okundu.

Develi’de Demokrat Partinin kurucusu Mustafa Akdoğan (Selim Akdoğan’ın babası) tarafından çıkarılmış ve Develide çıkan ilk gazete olma özelliğini taşıyan Demokrat Develi gazetesinin 1954 yılının Şubat ayında çıkan ilk sayısı Selim Akdoğan tarafından Başkan Cabbar’a hediye edildi.

1954 yılının Şubat ayında yayın hayatına başlayan Demokrat Develi Gazetesi, tam bir sene sonra 1955 yılının Şubat ayında Mustafa Akdoğan’ın 40 yaşında vefat etmesi üzerine bir süre daha yayınlanmaya devam etmiş fakat; zaten dönemi itibariyle zor şartlarda çıkıyor olan gazete Mustafa Akdoğan’ın vefatından sonra daha fazla direnememiştir. Demokrat Develi Gazetesi çok zor şartlara rağmen; gazete kağıtlarının tek tek alındığı dönemde, harflerin tek tek dizilip basıldığı tipo (hurufat) tekniğiyle Kayseri’de Hakimiyet matbaası tarafından basılmıştır.

Başkan Cabbar “Develi’nin siyasi tarihine çok önemli katkı sağlamış olan Demokrat Develi Gazetesinin ilk sayısına ulaşmış olmak bizim için çok sevindirici. Tarihe şahitlik yapmış böyle bir hediye aldığım için çok teşekkür ediyorum. O yüzden halkımızın da gazeteyi görmesi ve şahitlik etmesi için Belediyemiz Kültür Merkezinde özel bir yerde sergileteceğim” diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Selim Akdoğan da Başkan Cabbar’ın ilgi ve nezaketine teşekkür etti.

Duyuru ve Haber Arşivi
Faydalı Bağlantılar
Develi Kaymakamlığı
Develi Ticaret Odası
Develi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Develi İlçe Eğitim Müdürlüğü
Develi Hatice Muammer Kocatürk Devlet Hastanesi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Kayseri Valiliği
Önemli Telefonlar
İletişim
Ulaşım : İbrahimağa Mah. Cumhuriyet Cad.
Telefon: 0 (352) 621 60 41
Çizgi
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2014 Web tasarım medyatör
kayseri arçelik servisi