Develi Belediyesi
Bizi sosyal medyada takip edin
AnasayfaSite Haritasıİletişim
Aşık Seyrani
Develi'de şu anda hava sıcaklığı
Duyurular
Sol Menü Alt
MAYıS 2018
102. Yılında Çanakkale Ruhu Konuşuldu
28 Mart 2017
687 kez okundu.

Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulu’nun düzenlediği ve Okutman Ahmet Nedim Kilci’nin konuşmacı olarak katıldığı “102. Yılında Çanakkale Ruhu” programı, Develi protokolünün de katılımıyla Hidayet Tutum Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Program öncesinde kısa bir selamlama konuşması yapan yüksekokul müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Değirmendereli, Çanakkale Zaferi anlaşılamadan günümüzün de anlaşılamayacağını vurguladı. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ise konuşmasında Çanakkale Zaferi’ni anmanın ötesinde iyi anlaşılması ve her nesle anlatılması gerektiğini vurgulayarak “Çanakkale, bütün zorlu mücadelelere rağmen Türk askerinin vicdan ve merhametinin de zirve yaptığı tarihin ender gördüğü zaferlerdendir” dedi. Çanakkale Zaferinin Kurtuluş Savaşının tamamlayıcı bir parçası olduğunu belirten Develi Kaymakamı Murat Duru “Çanakkale, Türkün tarihe adını altın harflerle yazdırdığı, emperyalizme karşı mücadele etmenin en önemli savaşıdır” diyerek emperyal oyunlara karşı her daim uyanık olunması gerektiğini vurguladı.

Yapılan konuşmalarının ardından programın konuşmacısı Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü Okutmanı Ahmet Nedim Kilci, slaytlar eşliğinde büyük beğeni toplayan sunumunu gerçekleştirdi. 1913 yılından itibaren Çanakkale Zaferi sürecinin alt yapısını oluşturan etmenlerden başlayarak Cumhuriyetin kurulmasına ve sonrasında bu olayların güncelle olan bağlantısına değindiği sunumda, izleyenler gözyaşlarına hâkim olamadı. Mehmetçiğin kahramanlık sahnelerini anlatan Kilci, ibretlik yaşanmış öyküleriyle bu ülkenin diş ile tırnak ile kazanıldığının örneklerini anlatarak, milli ve manevi yüksek bir sonla konuşmasını tamamladı. Programın sonunda protokolün Ahmet Nedim Kilci’ye teşekkür plaketi takdim edip, hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Duyuru ve Haber Arşivi
Faydalı Bağlantılar
Develi Kaymakamlığı
Develi Ticaret Odası
Develi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Develi İlçe Eğitim Müdürlüğü
Develi Hatice Muammer Kocatürk Devlet Hastanesi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Kayseri Valiliği
Önemli Telefonlar
İletişim
Ulaşım : İbrahimağa Mah. Cumhuriyet Cad.
Telefon: 0 (352) 621 60 41
Çizgi
DEVELİ BELEDİYESİ © Copyright 2014 Web tasarım medyatör